Sprijinirea pacientului numit: o facem

Ultima actualizare: 19 noiembrie 2020

Puteți accesa legal medicamente noi, chiar dacă acestea nu sunt aprobate în țara dumneavoastră.

Aflați mai multe »

Acest articol este primul dintre cele două care vor explora diferite părți ale numit pacientului de import pentru medicamente indisponibile dat din perspectiva noastră și cele ale profesioniștilor din domeniul sănătății. În acest articol ne vom concentra asupra a ceea ce este importul pacientului numit și modul în care pacienții îl pot utiliza pentru a accesa medicamente aprobate care nu sunt aprobate sau care nu sunt disponibile în țara lor de origine.

Una dintre cele mai frecvente întrebări adresate de pacienți, membri ai familiei, îngrijitori și medici pe care îi sprijinim la everyone.org este "Cum puteți oferi acces la medicamente aprobate care nu sunt aprobate în țara mea de origine?" Mai simplu spus, folosim baza de import a pacienților numiți, care oferă pacienților posibilitatea de a accesa medicamente aprobate care nu sunt încă aprobate sau disponibile în țara lor de origine.

Care este baza numită pacient?

În majoritatea țărilor, orice pacient (pacientul numit) cu o boală care pune viața în pericol, de lungă durată sau grav debilitante are dreptul de a accesa, achiziționa, și de import medicamente care sunt potențial de salvare sau în măsură să îmbunătățească calitatea vieții. Fiecare țară are propriile reguli și reglementări specifice privind accesul și importul de medicamente inovatoare și există multe programe și reglementări diferite stabilite în acest scop. Acestea includ numit pacient de import, compasiune utilizarea programului, și programul de acces timpuriu, pentru a numi câteva. (Pentru a afla mai multe despre celelalte tipuri de programe pentru accesarea medicamentelor, consultați resursele enumerate la sfârșitul acestui articol.)

everyone.org oferă acces la medicamente în mod specific pe baza importului de pacienți numiți, ceea ce înseamnă că lucrăm în numele pacientului în cooperare cu medicul curant. În general, fiecare țară are aceeași regulă conform căreia se comercializează numai medicamentele aprobate. Cu toate acestea, fiecare țară are, de asemenea, excepții legale prevăzute în legislația națională, cum ar fi un import numit pentru pacienți pentru uz personal în cazurile în care medicamentul nu este disponibil în țara pacientului. Aceste excepții sunt făcute pentru a se asigura că toată lumea, în teorie, va beneficia de toate inovațiile în domeniul medicinei la nivel global. Pentru ca noi să sprijinim pacienții individuali în accesarea medicamentelor aprobate folosind baza pacientului numit, aceste cerințe trebuie îndeplinite:

  1. Medicamentul are aprobare a pieței în altă țară și nu este aprobat sau disponibil în propria țară.
  2. Nu există nici o alternativă pe piață.
  3. Medicamentul este pentru uz personal.
  4. Pacientul are o rețetă-scrisoare de la medicul lor în țara lor de origine.
  5. Medicamentul trebuie eliberat de la o farmacie.

În funcție de legislația națională a țării specifice, se pot aplica cerințe suplimentare, cum ar fi aprobarea de către Ministerul Sănătății, o limită a valorii importurilor etc., everyone.org se asigură că toate cerințele relevante sunt cunoscute și îndeplinite.

Ordonarea anchetei și comunicarea ulterioară

După ce suntem contactați prima dată, echipa noastră de asistență lucrează cu pacientul pentru a se asigura că au consultat mai întâi cu medicul lor curant pentru a planifica cel mai bun curs de tratament și au o rețetă pentru medicamentul de care au nevoie. Din acel moment, rolul nostru este de a supraveghea întregul proces. Gestionăm fiecare aspect ca pacientul să nu fie nevoit. Acest lucru variază de la aprovizionare la transport maritim, la vamă și livrare, precum și în urma pentru a vă asigura că totul a fost primit în ordine bună. Cu ajutorul echipei noastre de farmaciști, medici și avocați, sprijinim pacientul și medicul lor la fiecare pas. De-a lungul acestui proces, ajutăm pacienții oferindu-le în mod proactiv informații despre ce să se aștepte de la început până la sfârșit. Pacienții primesc, de asemenea, actualizări în timp util cu privire la transportul maritim, răspunsuri la întrebările lor și mai multe informații cu privire la orice altceva care pot apărea. Scopul nostru este de a oferi sprijin personalizat pentru fiecare pacient și medicul curant, astfel încât acestea să nu trebuie să vă faceți griji cu privire la modul în care acestea vor primi medicamentul de care au nevoie.

De la furnizor la farmacie

Ce se întâmplă după ce un pacient ne dă o rețetă? Mai întâi verificăm dacă le putem furniza legal medicamentele de care au nevoie. Dacă da, lucrăm cu farmacia pentru a ne asigura că toate datele privind prescripția medicală și ale pacientului sunt corecte. Apoi transmitem informațiile managerului nostru de aprovizionare, care contactează furnizorii noștri de încredere preferați pentru a vedea care poate completa comanda cel mai rapid, mai sigur și la cel mai mic cost. Transportul este, de asemenea, o parte cheie a procesului ca unele medicamente necesită condiții specifice de transport maritim, ar fi reglarea temperaturii, numit de transport lanț rece. Acesta este frecvent utilizat de către furnizorii de produse farmaceutice și este, în general, mai scumpe și sensibile la timp decât transportul maritim regulat. Folosind metoda de transport adecvată, vom aranja ca medicamentul să fie livrat la o farmacie parteneră.

De la farmacie la tine

Farmacia pregătește medicamentele pentru transportul local sau internațional. În acest moment, managerul nostru de logistică organizează transportul de la farmacie la ușa pacientului sau la un punct de preluare desemnat, de obicei o farmacie locală din orașul natal al pacientului. Deoarece această etapă a călătoriei este în întregime dependentă de noi pentru transport maritim, managerul nostru de logistică trebuie să atragă din rețeaua sa largă și ani de expertiză pentru a accelera medicamentele cât mai sigur, sigur și fără probleme posibil. Acest lucru implică coordonarea tuturor dovezilor medicale necesare și a documentelor de import, cu accent pe acuratețe și promptitudine. Agențiile vamale și chiar companiile de transport au, de asemenea, proceduri diferite care trebuie luate în considerare, iar documentele necesare variază de la o țară la alta. Cu toate acestea, echipa noastră de asistență este întotdeauna acolo pentru a ghida, ajuta și informa pacienții și furnizorii lor de servicii medicale în prezentarea acestor documente.

Suntem mândri să ne lăudăm cu o rată de succes de 100% la livrările noastre către medici și pacienți din peste 70 de țări! Datorită muncii asidue a tuturor celor de la everyone.org, mii de oameni au beneficiat de medicamentele pe care le primesc. Chiar și mai multe persoane (cum ar fi alți pacienți sau familia unui pacient, prietenii și medicii care ne contactează și pe noi) au fost ajutați să găsească informațiile de care au nevoie sau să se conecteze cu alți profesioniști din domeniul sănătății specializați în boala lor. În cele din urmă, este important să ne amintim că ne străduim pentru o lume în care toată lumea, indiferent cine este sau unde trăiește, are acces egal, rapid și corect la cele mai recente și mai bune asistență medicală.

 

Referinţe

  1. Întrebări și răspunsuri privind utilizarea cu compasiune a medicamentelor în Uniunea Europeană [PDF], Agenția Medicală Europeană, ianuarie 2010.
  2. Iudinello A., Albemberhini L., Benini G. și Mosconi, P. Programul de acces extins: în căutarea unei definiții comune. Studii, 2016;17:21, 2016/01/12
  3. Glosar al terminologiei de acces înainte de aprobare [PDF]. Pre-aprobarea Access Patient Advocacy Summit, Janssen, octombrie 2018.